Kas hakkame jälle väljuma?

Kirjutasin siinsamas blogis kaheksa aastat tagasi, kuidas inglise sõnade enter ja exit eeskujul kiputakse turule sisenema ja sealt väljuma. Vahepeal tundus, et see tendents taandus: hakati jälle turule minema ja tulema, oldi turul ja kui vaja, siis lahkuti sealt, olenemata sellest, kas tegu oli aktsiaturu, võlakirjaturu, kullaturu, kütuseturu või avaturu, sadamaturu või Nõmme turuga.

Vahepeal juhtus Brexit. Selle elasid keelekasutajad kenasti üle. Kui ei pruugitud lühendnime Brexit, siis tõlgiti see enamjaolt suupäraselt: kirjutati, et Ühendkuningriik teeb otsust Euroopa Liidust lahkumise ~ lahkulöömise ~ väljaastumise kohta. Väljumine eriti silma ei hakanud.

Aga tegelikult hõõgus see kogu aeg vaikselt tuha all, et tõusta eriti võimsa fööniksina. Väljumisest on viimaste nädalate jooksul saanud taasavastatud moesõna, mis on paari pandud (eri)olukorraga:

Riigikantselei esitab Vabariigi Valitsusele heakskiitmiseks „COVID-19 levikust põhjustatud olukorrast väljumise strateegia“. Ministrid leppisid kokku seitse eriolukorrast väljumise mõõdikut. Plaanilise ravi taastamine on üks esimesi eriolukorrast väljumise etappe.

Turu kõrvale on tulnud niisiis eriolukord (või olukord), kust soovitakse inglise keele eeskujul väljuda. Nii nagu turu puhul, on raske ette kujutada, kuidas väljuda kusagilt, kus ei ole ust, mõnda piiret, seinu, isegi lävepakku või maha tõmmatud kriipsu mitte. Lisaks nõuab kuskilt väljumine seda, et sinna on enne sisenetud, kuid ei ole märgata, et me oleksime eriolukorda sisenenud. Selle asemel on kasutatud muid väljendeid.

Untsuläinud otsetõlke asendamiseks võiks korra mõtiskleda, mis sõnad eriolukorraga võiks kokku käia. Proovime, kas strateegia, mõõdikud ja etapid õnnestub ühendada millegi keeleomasemaga.

  •  Eriolukorral on kindel algus. Järelikult on sellel ka piiritletav lõpp. Lihtsaim on seega öelda eriolukorra lõpetamise strateegia ~ mõõdikud ~ etapid.
  • Eriolukord algab siis, kui valitsus selle kehtestab ja välja kuulutab. Kehtestamise vastandsõna on tühistamine, mis peaks üsna hästi sobima. Pisukest segadust võib siin tekitada asjaolu, et tühistaminekäib enamjaolt ühe ropsuga, aga meil on plaanis jõuda tavaolukorda tagasi tasapisi. Seepärast oleks praeguses olukorras ehk parem ja täpsem valik eriolukorra järkjärgulise tühistamise strateegia ~ mõõdikud ~ etapid.
  • Eriolukorra lõppedes naastakse igapäevaellu, st minnakse eriolukorrast üle tavaolukorda. Nii võiks kaaluda ka väljendit eriolukorrast ülemineku strateegia ~ mõõdikud ~ etapid, lühemalt üleminekustrateegia ~ -mõõdikud ~ -etapid.
  • Ehkki me eriolukorda sisse ei läinud ega sisenenud, kõlab küllalt loomulikult ka sõna väljuma osaline sünonüüm väljatulek. Võib-olla on see pelgalt isiklik keeletunnetus, aga eriolukorrast väljatuleku strateegia ~ mõõdikud ~ etapid tunduvad täitsa mõeldavadkindlasti mõeldavamad kui väljumine.
  • Kuna strateegiaga on kavas liikuda tasahaaval, saaks kasutada ka keelendit eriolukorra leevendamise strateegia ~ mõõdikud ~ etapid. Sellel on üks miinus: väljendis puudub viide lõppemisele ja seepärast ei pruugi see igale poole sobida. Strateegia kõrval või kasvõi näiteks selle alla kuuluva tegevuskava nimetuse osana võib aga vabalt kasutada väljendeid eriolukorra piirangute leevendamine ~ lõdvendamine ~ kaotamine.

Võib arutleda selle üle, kas kellegi keeletajus on eriolukorra kehtestamise algushetk just see ülalkirjeldatud piir või uks, mille kaudu me siseneme eriolukorda ja väljume eriolukorrast. Et aga väljumine ei ole keelelise loovuse väljendus ega ka kellegi endaloome, vaid pelgalt toores tõlge, ei ole erilist põhjust heaks kiita selle sõna kasutuselevõttu seniste toimivate sõnade asemel. Seepärast võiksime jätta eriolukorrast väljumata ja loota pigem selle lõpetamisele, tühistamisele, sellest tavaolukorda üleminekule, sellest väljatulekule või selle leevendamisele. Siis saame ühel päeval keeleliselt korrektselt väljuda oma kodust, kontorist, bussist, lennujaamast, pangast ja turuhoonest, kuhu oleme mõistagi ka enne sisenenud.
Eelmine
Ikka veel on lain
Järgmine
Kas lendab või ei lenda?

Kirjuta esimene kommentaar

Email again: