Miks „taodeldakse“ ja „töödatakse“?

Meie keeles kiputakse teatud tegusõnu uuemal ajal pöörama teistmoodi kui varem. Vaatame järgmisi internetinäiteid:

Juhtivad ettevõtjate katusorganisatsioonid väidavad, et ei ole taodelnud …

Tallinna Ülikooli bakalaureuse- või magistriõppe tudengina on võimalik taodelda põhitoetust, täiendavat toetust ja majanduslikku toetust.

Konkursile laekus kokku 33 projekti, mille läbiviimiseks taodeldi enam kui 251 000 eurot.

Välisõhu saasteluba taodeldakse tanklale asukohaga Altserva 1-a, Kohtla-Järve.

Stockmanni ristmikul ei töödanud foorid.

Erialagruppide koosolekutel töödatakse välja töökorraldus, …

Ligi 150 aastase ajaloo jooksul on välja töödatud ja omandatud mitmeid revolutsioonilisi patente.

Eesti tegusõnad on jagatud rühmadeks selle järgi, kuidas neid pööratakse. Ühte rühma on paigutatud sõnad, mida pööratakse ühtemoodi. Et teada saada, kuidas sõna pöördub, tasub lahti võtta õigekeelsussõnaraamat. Seal on iga tegusõna taga tüübinumber, mis näitab, millisesse rühma ta kuulub. Kui sellel numbril klõpsata, avaneb tüüpsõna, mille järgi saab pööramist kontrollida.

ÕSis on sõna taotlema ja töötama järel number 27, mille peal klõpsates selgub, et nende sõnade aluseks olev tüüpsõna on elama. Selle rühma sõnu iseloomustab see, et nende tüves (ela-) ei kao pööramisel ära ega muutu ükski täht. See kehtib ka sõnade taotlema ja töötama tüvede (taotle- ja tööta-) kohta: tugev sulghäälik t ei muutu nõrgaks, vaid jääb igas pöördevormis tugevaks: nii nagu taotlema, taotlen, taotlesid, taotlev, nii ka taotleda, taotlenud, taotletud, taotletakse, taotleti jne; nii nagu töötama, töötavad, töötas, töötagu, nii ka töötada, töötatud, töötatud, töötatakse, töötati jne. Samasse rühma kuuluvad näiteks sõnad austama, kehtima, heastama, eitama, toetama, mille tüvi jääb samamoodi kõikides pööretes muutumatuks.

Aga miks tikutakse siis sõnu taotlema ja töötama teistmoodi pöörama? Põhjus on lihtne – meil on keeles ka selliseid tegusõnu, mis muutuvad just nii, nagu neid kaht kõne all olevat sõna tahetakse pöörata. Asja teeb veel keerulisemaks see, et osa nondest teistest sõnadest näeb ma-tegevusnimes välja samalaadne kui taotlema ja töötama. Näiteks sõnaga taotlema sarnanevad töötlema, vaatlema, heitlema, kahtlema, kümblema jne, mis kuuluvad aga hoopis 30. sõnarühma (tüüpsõna vaidlema). Sõna töötama moodi on ka vaatama, aitama, hakkama, hiilgama, kargama jne, mis on pärit 29. sõnarühmast (tüüpsõna hüppama).

29. ja 30. sõnarühma sõnades muutub da-tegevusnimes ja seepärast ka mõnes teises pöördevormis tugev sulghäälik nõrgaks ja nõrk sulghäälik kaob: töötlema – töödelda, vaatlema – vaadeldud, kahtlema – kaheldakse, aitama – aidatud, kargama – karati. Selle eeskujul on hakatud ekslikult pöörama ka sõnu taotlema ja töötama.

Mida tänasest jutust meelde jätta? Esiteks, sõnade taotlema ja töötama tüvi ei muutu, nii et igas pöördevormis on alati t. Teiseks, nii neid kui ka muid tegusõnu saab pöörata õigekeelsussõnaraamatus olevate tüüpsõnade eeskujul. Kolmandaks, kiiresti muutuvast (keele)maailmast hoolimata on mõned asjad ajalooliselt püsiva(ma)d.

Samal teemal on näpunäiteid kirjutanud veel Eesti Keele Instituudi keelenõuandjad, Sigrid Koorep, S. Varik, tõlkebüroo Skrivanek ja teised keelehuvilised.


Eelmine
Kuidas lühendada sõna „arvelduskonto“?
Järgmine
Kas „Häid Jõule!“ on löövam kui „Häid jõule!“?

Kirjuta esimene kommentaar

Email again: